Kadir Sorucuoğlu, 1978 Kastamonu doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden 1999 yılında mezun olmuştur.
Aynı yıl Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Genetik Anabilim Dalı’nda başladığı yüksek lisansını, 2002 yılında tamamlamıştır. 2011 yılında Atılım Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü’nde ikinci yüksek lisansını da tamamlamıştır.

İş hayatına 1999 yılında özel bir hastanede yönetici olarak başlamıştır. 2000 yılında yapılan DMS ile Demiryolları Hastanesi’ne biyolog olarak atanmıştır. 23. ve 24. Yasama dönemlerinde TBMM’de milletvekilliği danışmanlığı görevinde bulunmuştur. 2014 yılından bu yana da Cumhurbaşkanlığı Sağlık Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Pek çok önemli sivil toplum kuruluşunun, kuruluşunda ve faaliyetlerinde yer alan Sorucuoğlu, 2005 yılında Sağlık-Sen Ankara Şube Başkanlığı yapmıştır. 2007 de kurucu genel başkanı olduğu Biyologlar Birliği Derneği’nin halen genel başkanlığını yürütmektedir. KAYED, KAS-DER, ARAÇ-DER gibi sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine önemli destekleri olmuştur.

Pekçok kongrede katılımı ve sunumu mevcut olun Kadir Sorucuoğlu evli ve 3 çocuk babasıdır.