Doğanyurt

İlçemizin M.Ö. 4.yy.da Pontuslular tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Pontuslular zamanında GEREAS adı ile anılan Doğanyurt’un ilk yerleşim alanı; bugün sadece temelleri kalan kaledir. Yerleşim alanı zamanla bugünkü MESET Mahallesi ve CUMAYANI semtlerinde oluşmuştur.1846 yılında HOŞALAY adı ile bucak kurularak Kastamonu’ya bağlanmıştır. Aynı yıl denizden gelebilecek korsanlara karşı karakol oluşturulmuş ve kadılık kurulmuştur.

1923 yılında Cide ilçesinden ayrılarak İnebolu İlçesine bağlı bucak olmuştur. 1962 yılında çıkarılan yasa ile ismi DOĞANYURT olarak değiştirilmiştir. 1990 yılında bucak teşkilatlarının kaldırılmasıyla bir süre köy statüsüne dönmüştür.

9 Mayıs 1990 tarihinde çıkarılan yasa ile ilçe olmuş, 1 Eylül 1990 tarihinde ilçe olarak faaliyete geçmiştir. İlçe ve belediye aynı tarihte kurulmuştur.

İlçemiz ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan gelişememiş bir yerleşim yeridir. Köyleri ise coğrafi şartlar nedeniyle ekonomik ve sosyal yönden son derece geri kalmıştır. Bu durum, Devlet Planlama Teşkilatı verileriyle de sabittir.

İlçenin yüz ölçümü 272 kilometrekare olup kilometrekare başına düşen kişi sayısı 23’tir.

Doğanyurt, doğusunda İnebolu, batısında Cide, güneybatısında Şenpazar, güneyinde Azdavay ilçeleri ve kuzeyinde de Karadeniz ile çevrilidir. İl merkezine 125, Başkent’e 373, İstanbul’a 592 kilometre mesafededir. Yüzölçümü 253 km², rakım 45 metredir.